GBS > news > blog

znajdź nas

Jak wybrać firmę rekrutacyjną

12-10-2010 09:03 by Krzysztof Bukański

Potrzeba

Gdy wiemy już, że potrzebujemy nowego pracownika, trzeba zdecydować w jaki sposób będą prowadzone poszukiwania i selekcja kandydatów. Jeśli firma decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnej agencji doradztwa personalnego, powstaje dylemat z jaką firmą nawiązać współpracę.

Po pierwsze doświadczenie

Jedną z kluczowych kwestii podczas dokonywania wyboru agencji doradztwa personalnego jest doświadczenie w realizacji podobnych projektów. Nie jest aż tak ważne czy jest to międzynarodowa, znana firma, a raczej czy konkretna osoba (konsultant) realizująca projekt ma wymagane doświadczenie i kompetencje. Jest to wymóg konieczny aby projekt rekrutacyjny zakończył się sukcesem. Zatem pierwszym krokiem Klienta powinno być ustalenie kto będzie prowadził projekt rekrutacyjny oraz jakie jest doświadczenie tej osoby. To dużo ważniejsze niż sama nazwa agencji czy jej wielkość.

Po drugie sposób i warunki współpracy

W dzisiejszym biznesie najważniejsze są wyniki. Dlatego też, coraz częściej firmy rekrutacyjne pracują na zasadzie success fee. Oznacza to, że wynagrodzenie za usługę należy się dopiero po zrealizowaniu projektu. Firmy rekrutacyjne zatem przejmują od klienta nie tylko ryzyko potencjalnego niepowodzenia rekrutacji, ale również wszystkie początkowe koszty. Klient płaci za usługę tylko jeśli okaże się ona sukcesem. W zamian, agencje często wymagają współpracy na zasadzie wyłączności przy rekrutacji na konkretne stanowisko.Nalezy również zwrócić uwagę na gwarancję jaką proponuje agencja na swoje usługi. Standardem jest 3-6 miesięczny okres, zależny odpowiednio do rodzaju stanowiska i typu rekrutacji.

Po trzecie branding

Pozyskanie dobrego menadżera lub specjalisty z rynku często decyduje o sukcesie całej firmy. Jednak co jeśli nasza firma nie jest dobrze postrzegana na rynku pracy i najlepsi kandydaci nie chcą dla nas pracować? Na dobrą markę pracodawcy skałada się wiele elementów, niemniej od czegoś trzeba zacząć, a profesjonalnie przeprowadzona rekrutacja poprawia wizerunek firmy. Wybierając agencję trzeba zwrócić uwagę na to jak prezentowany jest wizerunek pracodawcy podczas procesu rekrutacji oraz czy firma rekrutacyjna może stworzyć wartość dodaną dla naszej firmy. Sposób współpracy z kandydatami podczas procesu rekrutacyjnego, gra tu również kluczową rolę.  

Go back

Add a comment

Comment by Mikler | 12-01-2011

Zupełnie przypadkowo trafiłem na Waszą stronę po przeczytaniu artykułu w gazecie. Sądę że większym problemem jest dotarcie przez Was do pewnej grupy fantasycznych , oddanych ludzi których talenty są marnowane w innych, zwykle niezreformowanych korporacjach. Prawdziwym skarbem jest wiedza o takim pracowniju ponieważ można na jego rekrutacji niezle zarobić. Myślę tu o elicie, szerzej nikomu nieznanej. Znam osobiście kilka takich osób które pracują na swoje CV a poziom i kultura ich pracy mimo to ze są młodzi znacznie przewyższa ich Kadrę Zarządzającą. Tak że to na tyle mojego komentarza, życzę sukcesów :) W. Mikler

newsletter