Jak napisać dobre CV - przewodnik

Część 1: Dobre CV

Dobre CV to takie, które zawiera wszystkie potrzebne przy rekrutacji informacje a także prezentuje je w najbardziej przystępnej formie. Zatem jakie informacje powinno zawierać CV?

1. Dane osobowe - przede wszystkim imię i nazwisko, data urodzenia, adres miejsca zamieszkania, aktualny numer telefonu, aktualny adres email.

2. Wykształcenie - w tej rubryce powinny się znaleźć informacje o wszystkich najważniejszych ukończonych szkołach i kursach. W informacji o szkole/szkoleniu podajemy jej nazwę, okres, w którym pobieraliśmy w niej nauki, nazwę wydziału i ukończonej specjalizacji a także wszelkie szczególne osiągnięcia (stypendia, nagrody, wyróżnienia). W przypadku wykształcenia stosujemy odwrotną chronologię - zaczynamy od ostatnio ukończonych szkoleń i szkół, a kończymy na najstarszych. O liceum albo technikum możemy wspomnieć, jeśli mieliśmy w tej szkole jakieś szczególne osiągnięcia, była to bardzo prestiżowa placówka, albo po jej ukończeniu uzyskaliśmy jakieś praktyczne kwalifikacje zawodowe.

3. Doświadczenie zawodowe - Doświadczenie zawodowe - przy opisie doświadczenia zawodowego logika jest podobna jak przy wpisywaniu wykształcenia - stosujemy odwrotną chronologię, podajemy daty i nazwy firm a trze opisujemy swoje stanowiska i zakresy obowiązków.

4. Inne doświadczenie - tutaj możemy umieścić informacje o wszelkich dodatkowych doświadczeniach użytecznych na nowym stanowisku a niezwiązanych z pracą zawodową - np. o działalności w organizacjach studenckich i pozarządowych, wolontariacie, samorządzie itd.

5. Zdolności i kwalifikacje - w tej rubryce należy umieścić informacje o praktycznych kwalifikacjach - obsłudze komputera (i poszczególnych użytkowych programów), prawie jazdy i innych wyjątkowych zdolnościach.

6. Znajomość języków obcych - tu wpisujemy wszystkie języki, jakie opanowaliśmy w stopniu przynajmniej podstawowym, z zaznaczeniem ewentualnych certyfikatów i świadectw potwierdzających znajomość tych języków.

7. Zainteresowania - na końcu umieszczamy informacje o swoich zainteresowaniach, pasjach, hobby i ulubionych sposobach spędzania wolnego czasu.

Część 2: Typowe błędy

1. Niestosowne zdjęcie - rzecz pozornie oczywista, a jednak jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów w konstrukcji CV. Najwłaściwsze do CV jest zdjęcie legitymacyjne, we w miarę eleganckim ubraniu i w przypadku kobiet bez nadmiernego makijażu czy przesadnie wyeksponowanej biżuterii. W praktyce jednak na ręce osób prowadzących rekrutację trafiają CV zaopatrzone w zdjęcia z wakacji, imprez, zdjęcia rodzinne albo scenki rodzajowe w rodzaju „ja i mój samochód". Niezależnie od tego jak dobre jest CV, dla pracodawcy jest to sygnał, że osoba, która przysłała coś takiego nie ma zbyt wiele wyczucia i może mieć kłopot ze zrozumieniem kultury organizacji. Nieco tylko lepsze są zdjęcia podobne do legitymacyjnych wykadrowane (wycięte) z większych fotografii. Te zdradzają „tylko", że aplikujący pracownik nie zadał sobie trudu zrobienia innego zdjęcia. Czemu? Być może nie zależy mu na pracy tak bardzo jak deklaruje to w liście motywacyjnym? Tak czy siak nie służy to osobie aplikującej.

2. Brak danych kontaktowych - świetne CV nic nie zdziała, jeśli popełnisz błąd w banalnych danych takich jak adres czy numer telefonu. Jeśli pracodawca nie będzie mógł się do Ciebie dodzwonić przez kilka dni z rzędu okazja najpewniej przejdzie Ci koło nosa. O ile błąd w innym miejscu CV możesz wyjaśnić podczas rozmowy, o tyle błąd w danych kontaktowych daje gwarancję, że do rozmowy w ogóle nie dojdzie.

3. Za dużo (albo za mało) informacji o wykształceniu - pracodawcy przeważnie nie interesuje, jaką skończyłeś szkołę podstawową czy gimnazjum. Za to interesuje go, na którym roku studiów jesteś, czy obroniłeś pracę dyplomową w terminie, w jakim trybie studiowałeś/studiujesz i jaką specjalizację ukończyłeś podczas studiów. Ważne, żeby pracodawca dostał wszystkie potrzebne informacje, ale tylko te potrzebne.

4. Za wysokie wykształcenie - czasami, choć coraz rzadziej, pracodawcy nie życzą sobie pracownika o zbyt wysokich kwalifikacjach, bardzo wielu nie lubi na przykład, jeśli osoba, którą przyjmują skończyła lepszą szkołę niż oni sami. O ile zdecydowanie odradzamy zawyżanie własnych kompetencji, to czasem zdecydowanie opłaca się nie podawać wszystkich danych o ukończonych studiach, kursach i szkołach.

5. Doświadczenie? Konkret, konkret, konkret - Niekonkretne informacje na temat doświadczenia zawodowego są, obok niepoważnego zdjęcia, elementem CV, który najbardziej razi przyszłego pracodawcę. Brak informacji o dokładnym przedziale czasowym, w którym pracowaliśmy w danej firmie czy brak wskazania zakresu obowiązków robi wrażenie, że pracownik wstydzi się czegoś, co robił w danej firmie. A wrażenie to jest najsilniejsze, kiedy nie podaje nazwy firmy.

6. Prawda zawsze wyjdzie na jaw - warto zapamiętać tę zasadę pisząc CV. Kłamstwo w tym dokumencie to pierwszy krok do poważnych kłopotów w nowej pracy. Fałszywe informacje dotyczące wykształcenia, doświadczenia i znajomości języków wyjdą na jaw już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a te na temat kompetencji praktycznych podczas paru pierwszych dni w pracy. I najprawdopodobniej będzie to koniec pracy w tym miejscu.

7. Język - Każdy z nas używa języka w nieco inny sposób - ma swoje zwyczaje językowe, ulubione zwroty i określenia. Często bardzo zabawne dla osoby postronnej, która czyta nasz list czy CV. Najczęściej w dodatku używane nieświadomie. Z tego powodu zarówno list motywacyjny jak i CV należy dać do przeczytania, co najmniej jednej znajomej osobie, po to żeby wyłapała wszystkie nietypowe sformułowania, błędy i niezgrabności językowe. CV najlepiej jest napisać niezbyt długimi równoważnikami zdań, co pozwoli się ustrzec przed sporą częścią błędów. Reszta zależy już od Was i od sprawdzającego list.

 

Żródło: http://www.targi-kariery.com/media/jak-napisac-dobre-cv---przewodnik.html

Znajdź pracę

newsletter